De ce ați ales tocmai partidul AUR, pentru a candida la funcția de primar în Orăștioara de Sus?

În primul rând pentru că este un partid suveranist care ține la oameni, se luptă pentru binele lor, a întregii comunități și pentru că joacă având adevărul pe masă. Nu în ultimul rând componenta patriotică din programul acestui partid m-a atras în rândurile sale.

De ce vă cataloghează lumea drept extremiști pentru că rar auzim vorbindu-se de acest partid fără să i se atașeze extremismul în coadă ?

Da este adevărat că multă lume ne cataloghează așa și asta pentru că suntem vehemenți în aflarea adevărului, în demascarea imposturii sau în lupta pe care o ducem pentru independența acestei țări. Dacă a-ți iubi țara, cu adevărat și necondiționat înseamnă că ești extremist, atunci da, suntem extremiști. Dacă a te bate, chiar cu ton ridicat, pentru așezarea adevărului pe masă, înseamnă extremism, atunci, da suntem extremiști. Dacă a spune adevărul, verde în față și a dezvălui toate potlogăriile celor ce ne-au condus peste 30 de ani, înseamnă că ești extremist atunci da, noi, partidul AUR suntem un partid de extremiști.

Cum ați hotărât să candidați ? Care sunt resorturile care v-au împins la această decizie?

În primul rând situația precară a actualei administrații, care în loc să facă întreaga comunitate să prospere, se afundă tot mai mult în anonimat, fără a exista proiecte pe termen mediu și lung, fără viziune de dezvoltare durabilă. Potențialul comunei noastre este uriaș. Nu știu vreo altă comună, cel puțin în județ, să aibă pe teritoriul său o împletire dintre natură și istorie, așa de valoroasă. Cunoașteți vreo comună din județul Hunedoara care să fie vizitată de așa de muți turiști? Eu nu cunosc. Și cu toate astea, batem pasul pe loc. Cu toate că alte comune din jurul nostru se dezvoltă mult mai armonios și mai puternic, aici lucrurile se mișcă foarte greu iar implementarea proiectelor durează nepermis de mult.

Ce lucruri merg greoi aici, care împiedică dezvoltarea comunei, proporțional cu potențialul ei?

Uitați-vă numai la drumul care merge spre Sarmizegetusa, deja balustradele nu se mai văd de vegetația care a invadat carosabilul, Viiturile, care vin, nu le curăță nimeni decât după intervenții de tot felul, timp în care turistul are de suferit. Apoi drumurile care duc la pensiunile care nu sunt la șosea sunt un dezastru. Și mulți turiști fac cale întoarsă și nu se mai cazează aici. Acestea sunt doar câteva probleme dar ele sunt multe altele care ar putea fi remediate dacă ar fi un pic de interes.

 Bun, dacă veți fi ales primar care ar fi primul lucru pe care l-ați face în prima zi de mandat?

În primul rând voi invita întreg colectivul primăriei la o discuție care are ca scop formarea noii echipe, a unei familii dacă vreți, care poate funcționa doar în slujba cetățeanului. Cum facem asta ? Fiecare trebuie să pună osul la treabă și să contribuie după puteri și atribuții la rezolvarea tuturor problemelor comunității. Trebuie să fim conștienți că salariații primăriei sunt plătiți din banii locuitorilor comunei și atunci mi se pare firesc să muncim în folosul lor și nu pentru un interes personal așa cum se face în prezent.

Care ar fi prioritatea numărul 1 a posibil viitorului primar Marius Marcu?

Sunt convins că o necesitate primordială este susținerea dezvoltării turismului. Nu prin organizarea de serbări sau festivaluri, care se sting de la an la an, ci prin crearea de facilități operatorilor de turism. Aș înființa, la nivel de primărie, un compartiment care să identifice și să rezolve problemele ridicate de operatorii din turism.

Cred că drumurile sunt o problemă care trebuie rezolvată, atât cele principale cât și ulițele pe care locuitorii comunei trăiesc și care uneori, mai ales după ploaie arată ca după bombardament. La fel, drumurile care duc la pensiuni sunt o prioritate, este, așa cum spuneam, contribuția esențială a primăriei pentru dezvoltarea turismului. Dar înainte de a face aceste drumuri practicabile trebuie finalizate lucrările de canalizare și rețelele de apă acolo unde nu există. Pentru asta va fi nevoie de o strânsă colaborare cu Consiliul Județean, pentru că fără ei nu putem acționa la turație maximă.

Se preconizează construirea unei piste de biciclete către cetăți, ce părere aveți?

Nu există un astfel de proiect către Sarmizegetusa dar există unul pentru o porțiune de doi kilometri în Ludeștii de Jos, care se termină undeva în câmp, un lucru total inutil dat fiind că pe acolo localnicii nu au biciclete iar obiective turistice și naturale nu există. Cu alte cuvinte sunt doar bani aruncați aiurea. Ar fi ideală o pistă de biciclete de la Orăștie către Sarmizegetusa, un traseu pe care se circulă foarte mult și care este realizabil, la fel cu ajutorul Consiliului Județean.

Ce lucruri nu merg bine în Orăștioara și nu au mers bine până acum și pe care doriți să le aduceți pe făgașul normal?

În primul rând puținătatea proiectelor care s-au realizat și care s-au mișcat foarte greu și asta este o problemă. Spre exemplu canalizarea și alimentarea cu apă la Ocoliș sunt începute de vreo 7 ani și lucrarea încă nu este finalizată. Ba mai mult, de 3 ani nu s-a mai făcut nimic, lucrările au fost abandonate iar instalațiile au fost în mare majoritate colmatate de apă și pământ. Ele nu mai sunt folosibile și trebuie reluată, de la zero, toată lucrarea. Deci, bani pierduți. Apoi investițiile în învățământ care lasă de dorit. Nu s-a mai făcut de 12 ani mai nimic. Spre exemplu, acum când suntem în era tablelor inteligente, la Ocoliș copii scriu cu creta pe un perete vopsit în negru și tot ei îngheață de frig mai ales la toaletele care seamănă mai mult a peșteri decât a grupuri sanitare. Grădinița de la Orăștioara funcționează în condiții precare. Acolo nu s-au mai făcut investiții din 1995, când o asociație din Luxemburg s-a ocupat de reabilitarea tuturor școlilor și grădinițelor din comună.  

Ce-i lipsește comunei Orăștioara de Sus, ca lucrurile să meargă bine?

În primul rând îi lipsește un om perseverent și bătăios capabil să formeze în jurul lui o echipă care să lucreze în folosul întregii comunități, nu doar în folosul votanților lor. În ultimii 12 ani așa s-a întâmplat. Odată instalată în funcție, conducerea primăriei a făcut clar o discriminare între cei care i-au votat și cei care au votat pe alții. Dacă cineva care nu a votat cu ei merge la primărie cu vre-o problemă este amânat și ținut cu zilele până să i se rezolve treaba. Personal am avut nevoie de o adeverință de la primărie și am fost amânat cu zilele, adeverință pe care am obținut-o în 10 minute la Deva. Acela a fost momentul în care am decis să candidez. Nu se poate ca oamenii să fie la mâna unor orgolii și a bătăii de joc a primarului.

Aveți să-i reproșați ceva administrației locale actuale?

Eu nu am nimic cu nimeni, ci cu primarul unei localităţi în care trăiesc alături de familia mea și de prieteni. NU am nimic cu omul Inășescu, ci cu primarul care a reușit să instaureze în primărie o dictatură în care nu permite nimănui să vină cu idei sau să aibă inițiative. Ar trebui să fie un pic mai maleabil să asculte și alte păreri nu să-și impună doar propriilor păreri care uneori se dovedesc a fi împotriva intereselor comunității. Apoi folosirea patrimoniului primăriei în folos personal este alt lucru care nu este la locul lui. Toată lumea știe și vede cum primarul folosește mașina primăriei în scop personal și mai mult, cum transportă cu ea lapte la Orăștie acolo unde deține un automat pe care îl alimentează. Și eu personal l-am văzut făcând acest lucru la Non Stop-ul de la stadion unde dădea jos bidoanele de lapte, din mașina primăriei și le deșerta în automat. Nu sunt singurul care a văzut asta, pentru că mai muți cetățeni ai comunei l-au văzut în această ipostază, iar acesta este un lucru ilegal și total anormal. Este mașina instituției, este combustibilul plătit de cetățeni iar el le folosește în scop strict personal. Poate că alte organe abilitate vor considera acest fapt ca pe o cheltuire ilegală a banului public în scop personal.

Cum vedeți dezvoltarea infrastructurii turistice în zona Costești?

Am cunoștință că prin 2014 se discuta împreună cu Consiliul Județean sistematizarea terenului de la Costești, cu o viziune arhitectonică clară și coerentă cu locații de alimentație publică construite după anumite standarde care să se încadreze în peisaj, Ce a ieșit în viziunea actualului primar, se vede. Construcții alandala, fiecare cum l-a tăiat capul și-a amplasat fel și fel de tarabe și improvizații care, la un loc, dau impresia unei șatre dezorganizate, a unui bâlci de prost gust. Păcat de o asemenea locație într-un peisaj atât de generos. Obligatoriu, aspectul de șatră improvizată trebuie să dispară și să fie înlocuită de un complex modern și bine gândit.  Acest aspect este, alături de altele, una dintre cauzele diminuării numărului de turiști care este tot mai evident  în ultimii ani.

De ce ar trebui să vă voteze oamenii ? Care sunt argumentele pe care le veți explica pentru a le cere votul?

În primul rând pentru că sunt hotărât să-mi dedic întreaga putere și energie pentru gospodărirea acestei comune binecuvântate de Dumnezeu. Am promis tuturor celor cu care m-am întâlnit aici în comună, o spun și aici, sub cuvânt de onoare că, odată ajuns primar, voi deschide un cont în care voi vira jumătate din salariul meu de primar și voi crea, în deplină legalitate și transparență, o rezervă de bani pe care să o folosim când suntem în impas. De la proiecte care trebuie să aștepte, prea mult, finanțare, la oameni necăjiți cărora li se ivește o problemă neprevăzută, un incendiu, o viitură care le distruge locuința, vom avea atunci urgent pe ce pune mâna pentru a sprijini situații deosebite. Nu în ultimul rând vreau să arăt locuitorilor comunei că se pot schimba lucruri în bine și că viața lor poate fi mai bună, dacă lucrăm împreună. Și repet, comuna care are cei mai mulți vizitatori, din întreg județul, are nevoie de un primar care să conștientizeze asta și să ghideze comunitatea spre crearea unei infrastructuri turistice adevărate. 

La Balșa depunerea candidaturii, din partea PSD, pentru funcția de primar, a Mariei Buda a strâns zeci de locuitori ai comunei din toate satele aparținătoare. A fost, totodată un bun prilej de a discuta, la cald, cu Maria Buda, despre proiectele sale și despre visurile pe care ea vrea să le transforme în realitate.         

Ce părere aveți despre misoginismul în politică? Este evident sau nu?

Am intrat în politică exact într-o perioadă a vieții în care pentru mine, multe lucruri sunt evidente. Când ajungi la o anumită maturitate, înțelegi și ce e în spatele ușilor închise. Iar eu am ajuns la o astfel de maturitate.

În politică, ca și în alte domenii, găsești de toate. Eu cunosc multe femei capabile și am încredere, că un om de valoare indiferent că e femeie sau bărbat, este recunoscut de comunitate după merite. În ciuda acestei adversități date de misoginism, vreau să cred și am încredere în comunitatea noastră că privesc lucrurile obiectiv, și că nu o sa conteze diferența de gen. Că oamenii din această comuna știu că și o femeie poate fi un foarte bun gospodar, iar eu am demonstrat asta.

Ce ați face primul lucru în calitate de primar?

Aș face o listă de priorități din toate lucrurile care  nu sunt în regulă în Comuna Balșa. Și ca să realizez acest lucru, vreau ca oamenii să simtă că fac parte dintr-o comunitate, și că au un cuvânt de spus. Amintirea mea despre Balșa păstrează o comunitate bine închegată, în care oamenii se mișcau liberi, fără teama de a-și da cu părerea. Din păcate astăzi, ne este teamă să facem acest lucru. Știu că pare din altă lume, dar asta e realitatea.

Care sunt principalele obiective ca primar?

Obiectivele pe care mi le-am propus dacă voi fi aleasă în funcția de primar, sunt multe. Multe lucruri trebuie făcute în Balșa și multe lucruri trebuie îndreptate. Important este să conștientizăm că Balșa trebuie adusă la standardele unei localități de secol XXI. Trebuie să păstrăm tradiționalul, să conservăm arhaicul, dar în același timp trebuie să aducem comunitatea cât mai aproape de standardele moderne. Împletirea dintre vechi și nou reprezintă pentru mine obiectivul principal al unui mandat de primar.

În opinia dumneavoastră, câți oameni dintr-un întreg electorat ai putea să mulțumești ca primar, legat de promisiunile pe care le faci în campanie?

Un lucru este clar. Un primar, oricât de performant ar fi, nu poate să mulțumească întreaga comunitate. Fiecare dintre locuitorii comunei Balșa are alte priorități, alte dorințe. Un bun primar ar trebui să observe care sunt punctele comune care leagă această comunitate și să meargă pe direcția lor.  Singura promisiune pe care pot s-o fac este faptul ca ma voi pune in slujba oamenilor, si nu invers. Trăind aici și fiind implicată activ in viata comunitatii, cunosc indeaproape nevoile oamenilor. Astfel, cred ca prin actiunile pe care le voi intreprinde, numarul oamenilor multumiti va fi mult mai mare decat a celor nemultumiti. Si asta pentru ca nu promit lucruri fantasmagorice, ci imi doresc sa traim intr-o comuna normala, ancorata in sec. XXI care isi valorifica la maxim potentialul.

În această campanie, vă gândiți la alianțe electorale?

Candidez din partea unui partid puternic, în care am toata încrederea și care la rândul său, mă susține. Negocierile politice fac parte, vrem, nu vrem din stabilirea unei majorități în consiliul local. Alianțele electorale sunt dictate de politica partidului, iar politica partidului este de a implementa proiecte care să aducă un plus de valoare comunei Balșa. Așa că, orice negociere va trebui să ducă la o majoritate în consiliu. La nivel personal, dincolo de aspectele electorale, n-am sa refuz ajutorul nici unui om care  isi doreste binele comun si e dispus sa munceasca in folosul comunității, la fel cum voi sprijini orice inițiativă benefică întregii comunități.

Credeți în doctrina social democrată?

Din punct de vedere etimologic social, se referă la societate, prin care eu înțeleg comunitate. Daca nu aș crede, nu m-aș fi alaturat acestui partid. E un partid cu tradiție în susținerea intereselor societății și care și-a dovedit susținerea față de valorile democratice.  Dar mai presus de toate, am ales acest partid pentru că în el am găsit oameni cu vederi largi, oameni implicați puternic în viața comunității și  oameni valoroși care pot face cu adevărat treabă.

De cine vă temeți cel mai mult în această campanie?

Nu mă tem de nimeni. Eu nu consider că sunt într-o competiție cu cineva anume și atunci nu am de ce să mă tem. Ar trebui să mă tem de mine însămi, că nu aș putea da, tot ce am de dat, comunității după alegeri. Atacurile la persoană au început cu mult înainte de campania electorală. Atâta pot competitorii, atâta demonstrează. Eu nu o să răspund acestor josnicii și nu o să atac pe nimeni personal. O să critic, dacă este cazul, ideile sau faptele, dar niciodată nu o să intru cu bocancii în viața cuiva, fie el competitor sau postac anonim, lipsit de curaj. Eu vreau să arăt că sunt cea mai potrivită alegere în acest moment pentru comunitatea din Balșa. Doar atât. Nu mă tem nici de o confruntare publică alături de competitori. Voi răspunde oricăror întrebări, voi arăta soluții pentru orice fel de problemă, dar nu voi ataca persoana.

Buturuga mică poate răsturna carul mare ?

Acesta este un proverb tare înțelept al folclorului nostru. Dacă vă referiți la situația de acum, la alegerile care urmează, pot să spun clar și răspicat. Da, buturuga mică poate răsturna carul mare. Este, dacă vreți ca și la un meci de fotbal. Nu intri pe teren cu gândul că vei pierde. Nu alergi niciodată pentru a câștiga locul 2. Intri pe teren cu gândul și convingerea că vei câștiga. Altfel nu se poate, competiția nu-și mai are rostul.

Care este atuul dumneavoastră în această competiție ?

Cred că cel mai important lucru care m-a determinat să intru în cursa pentru funcţia de primar al comunei Balșa este dragostea pe care o port acestui ținut binecuvântat de Dumnezeu. Rădăcinile mele sunt adânc înfipte în aceste locuri și din ele au răsărit cele mai frumoase momente ale vieții mele. Cred că a venit timpul să mă revanșez pentru acest cadou pe care l-am primit de aici. Balșa, merită un primar pentru oameni, nu pentru putere!

„Alea iacta est ”,  sunt cuvintele pe care Cezar, le-ar fi pronunțat în ziua în care, după multe ezitări, a trecut râul Rubicon în anul 49 î.Hr. Râul constituia granița dintre Galia Cisalpină și Imperiul Roman iar trecerea lui însemna începerea, războiului civil împotriva rivalului său, Pompei.

În zilele noastre, celebra  expresie este folosită  atunci când, desfășurarea unui eveniment, a trecut de un punct dincolo de care nu se mai poate merge înapoi. Chiar dacă la Deva cineva a trecut Mureșul, nu Rubiconul, zarurile au fost cu adevărat aruncate.

La Deva va fi competiție electorală adevărată și asta nu numai că sună a democrație veritabilă ci va avea darul să înscăuneze la Deva un primar care și-a câștigat, total legitim, dreptul de a ajunge acolo.

Nu demult, Dan Bobouțanu, primarul nestingherit în alegeri al Hunedoarei, spunea, într-un interviu, că Lucian Rus va putea deveni primar al Devei cu condiția ca șeful PSD-ului județean, Laurențiu Nistor să coboare alături de acesta pe străzile urbei, pe timpul campaniei electorale. Iată că lucrurile se cam potrivesc în sectorul ăsta. La depunerea dosarului de candidatură pentru funcția de primar al Devei, Lucian Rus a fost însoțit de Laurențiu Nistor, cel care, trecând Mureșul, în carne și oase, a dat tonul unei competiții fără întoarcere.

În contextul unei modeste reprezentări în această competiție a celorlalte partide care și-au propulsat candidați onești dar de profesie visători, disputa va avea loc între Nicolae Oancea PNL, actualul edil și Lucian Rus PSD, aspirant la fotoliul de primar.

De foarte mult timp, datorită negocierilor politice, să nu le spunem blaturi, am avut, la Deva, doar alegeri de fațadă, cu iepuri care rup voturi de la unul sau de la altul, cu un non-combat al PSD, cu fronde de carton și fără nicio confruntare directă între candidați, așa cum ar fi normal să fie în orice municipiu, reședință de județ, care se respectă. De data asta va fi pe bune sau, cel puțin, așa reiese din atitudinea pe care au adoptat-o mai marii PSD-ului și în special Laurențiu Nistor. Lucian Rus are de partea sa tinerețea, ambiția, succesul din antreprenoriat și forța unui partid care, de ani buni menține, colorat în roșu, singurul județ din Ardeal. Se declară a nu fi omul jumătăților de măsură și că nu intră pe teren ca să câștige locul 2. La capitolul minusuri este de remarcat, încă, modesta sa notorietate. Nu este cunoscut de deveni, așa cum este, de exemplu, cunoscut fostul edil, zis 4×4, dar cu o politică perseverentă, a campaniei, ce tocmai începe, poate surmonta diferența de notorietate dintre el și adevărul său, având, astfel, calea deschisă către confruntarea pentru „Biroul Oval” al Devei.

În ring, în echipament galben-albastru, competitor cu experiență, va fi Nicolae Oancea, actualul primar.

Mulți ani, viceprimar și primar al Devei, are notorietate, îl știe lumea și ăsta este un atu important. Are experiența în administrația locală, proiecte în derulare și idei noi pentru „Deva cea frumoasă”. Asfaltarea, garnisită de înjurăturile de rigoare ale băgătorilor de seamă, este totuși un succes remarcabil. La fel, zona pietonală, veritabilă inimă verde a Devei stă la loc de cinste între realizările sale. Cunoaște arta negocierii mai bine decât oricine, este o forță în partidul din care face parte și pe care visează să-l conducă într-o bună zi. Sunt însă și lucruri care îi sunt potrivnice. Degringolada din PNL, din ultima perioadă, l-a tras și pe el în jos. Intrigile din interior, care se vehiculează, unele fiind la lumină, împart și electoratul său în două sau chiar în trei.  Parte din acest electorat,  aburit de gugumăniile lui Mircia Muntean, împrăștiate dincolo și dincoace de linie, a devenit un fel de „cetățean turmentat” care nu mai știe cu cine să voteze. Blestemul telecabinei, pentru că este un blestem la mijloc, și controversele legate de cetate nu au făcut decât să-i mai ciupească din electoratul fidel acum 4 ani. Nu în ultimul rând, unii susținători, trup și suflet în alegerile trecute, îi sar, acum la beregată, în public, stârnind mirări și controverse. E greu de spus câți ași are în mânecă Nicolae Oancea și când îi va pune pe masă, dar experiența sa de negociator ne spune că știe ce are de făcut pentru a înlătura neajunsurile.

În final, Deva va avea o competiție la care, mulți dintre deveni, visau de mult timp. Rămâne de văzut dacă ea va fi una dominată de „sânge de pe pereți” sau va fi una care ne va îndepărta de mizeriile cu care suntem deja obișnuiți.

Conturi false pe rețelele de socializare, care aruncă zoaie în dreapta și stânga, propagandiști anonimi care vor umple de graffiti gardurile și vitrinele, jigniri, înjurături, scandaluri, înverșunare prostească, violență și nu în ultimul rând mituirea și cumpărarea de voturi, toate astea sunt coșmarurile experiențelor anterioare.

Depinde de cei doi candidați cum vor aborda campania. Important este că Deva va găzdui o competiție mai tare decât toate olimpiadele la un loc. 

De ce ați acceptat acest interviu care sare puțin din tiparele standard din media hunedoreană, cu care ne-am obișnuit de ceva timp?

În primul rând pentru că m-ați invitat și, vă mulțumesc mult, iar în al doilea rând pentru că am încredere în dumneavoastră, cunoscându-vă de mult timp și totodată apreciindu-vă pentru ceea ce ați făcut și faceți în prezent. Nu în ultimul rând, am acceptat pentru a-mi promova imaginea pentru alegerile ce urmează, și pentru a explica oamenilor de ce vreau să candidez și ce pot să fac din poziția de primar al Devei.

Sunteți un om cu principii?

Da, categoric sunt un om cu principii. Consider că a avea principii este un lucru esențial în definirea personalității fiecărui individ. Pentru mine, cinstea, corectitudinea și onestitatea sunt principiile de bază și consider că toți românii ar trebui să le aibă pentru că doar astfel putem construi o țară sănătoasă. Eu nu sunt obișnuit să negociez principiile pe care le am, consider că sunt consecvent. Tot ceea ce reprezintă trecutul meu reprezintă construirea acestor principii.

Sunteți fiul unui important personaj politic al județului. Care este principalul lucru pe care l-ați învățat sau moștenit de la tatăl dumneavoastră, în ceea ce privește politica?

În primul rând, cum spuneam înainte, am moștenit principiile unui om care s-a dovedit a fi unul de caracter, un om care își iubește țara și consider că este foarte important pentru mine că am avut această bază de la tatăl meu, pe care eu, nefiind implicat în politică, am putut să o observ și să o învăț. Chiar dacă anii aceia, anii 2000, au fost dificili nu numai pentru județul Hunedoara, ci pentru întreaga țară, am avut ocazia să învăț cum poți mânui lucrurile pentru ca o comunitate la nivel județean să treacă greul. Toată lumea știe ceea ce el a făcut bun. Aceasta a fost baza mea din care m-am dezvoltat atât pe plan antreprenorial, cât și politic.

Vom avea, la nivel local, o competiție cu sânge pe pereți, metaforic vorbind, sau una blândă, asta în condițiile în care va funcționa alianța PSD – PNL?

E un pic cam dur „cu sânge pe pereți”. Eu știu un singur lucru, îmi pun la bătaie întreaga mea capacitate și ambiție, pentru a demonstra devenilor că orașul în care locuiesc poate să fie și altfel. Deva poate să redevină un oraș înfloritor, o adevărată reședință de județ și nu în ultimul rând unul dintre cele mai atractive orașe din Transilvania. Trebuie să demonstrez acest lucru și în consecință eu îmi văd de drumul meu. Nu mă interesează să atac pe unul sau pe altul, ci mă interesează să nu las netaxate niciuna dintre problemele cu care Deva se confruntă astăzi. Dacă vorbim de „sânge pe pereți” acesta va trebui să apară după alegeri, când va trebui să ne mobilizăm pentru a face lucruri bune pentru oraș. Referitor la alianța de la nivel central dintre PSD și PNL, am avut o discuție cu domnul primar căruia i-am spus că nu mă interesează nicio alianță și că tot ce fac, fac pentru Deva și pentru deveni. Când intru într-o luptă, indiferent că este în zona antreprenorială sau în politică, vreau să câștig. Și voi face tot ce îmi este în putință ca să duc la capăt acest deziderat. Stă, până la urmă, la latitudinea devenilor, dacă hotărăsc să meargă într-o direcție sau alta sau să bată pasul pe loc.

Spun unii prin târg, din cei conectați temeinic la viața politică a urbei, că actualul primar va fi pe acel fotoliu până când vrea Laurențiu Nistor, președintele județean al PSD. Cum comentați? Domnul președinte Nistor este un om cu o notorietate remarcabilă atât la nivelul județului Hunedoara, cât și la nivelul Municipiului Deva. Chiar am discutat cu domnia sa pentru a împrumuta, dacă vreți, din notorietatea pe care o are pentru a o folosi în campanie. Notorietatea mea, în fața dvenilor este un capitol la care trebuie să mai lucrez, cu toate că cei care mă cunosc atât din mediul privat cât și din cel politic și administrativ știu bine capacitățile mele și văd clar direcția pe care doresc să merg de acum încolo. Tot timpul am avut în persoana domnului Nistor un susținător, ca dovadă că am ajuns Secretar de Stat în Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și al Turismului. Nu este un lucru pe care mi l-am dorit, dar domnul Președinte mi-a spus, „te duci acolo pentru că tu știi să faci lucruri bune și că trebuie să dovedești asta pentru mai departe”. Și se pare că a avut dreptate în a mă convinge, pentru că rezultatele pe care le am din această poziție sunt apreciate la cele mai înalte niveluri. De data asta, când mi-a spus că trebuie să iau taurul de coarne și să candidez pentru funcția de primar la Deva, dânsul a arătat că nu lasă loc de niciun fel de echivoc. Eu cred că suntem o echipă puternică și acest lucru se va dovedi atât la nivel de județ cât și la nivelul Devei.

V-am adresat întrebarea asta pentru că negocieri politice din campaniile trecute au făcut din funcția de viceprimar al Devei o meserie. Aveți de gând să mergeți pe același drum?

Chiar am avut o discuție bărbătească cu domnul primar și i-am spus clar că eu intru în bătălie doar pentru a câștiga și că indiferent de rezultatul alegerilor pe mine nu mă interesează funcția de viceprimar. Dacă voi câștiga, aș fi onorat să îl am ca viceprimar dar dacă va câștiga dânsul, eu nu voi dori să ocup această funcție. Eu vreau să merg cu lucrurile până la capăt, nu sunt un om care agreează jumătățile de măsură. Poate că lucrurile au stat așa, datorită negocierilor politice, dar cel mai important lucru era să existe o majoritate în consiliul local.

Recent, într-o emisiune televizată, primarul Hunedoarei, Dan Bobouțanu, vă aprecia calitățile, dar spunea că veți ieși primar doar dacă veți merge pe străzile Devei alături de Laurențiu Nistor. Va veni președintele alături de dumneavoastră pe străzile Devei?

Nu pot decât să-i mulțumesc domnului primar, pentru că, împreună cu dânsul, care are mare încredere în mine, am reușit implementarea a multe proiecte la nivelul UAT Hunedoara, acolo unde am găsit deschidere. Au fost proiecte în domeniul turismului și al economiei în care ne-am corelat perfect ceea ce nu pot să spun despre Deva, unde nu am găsit aceeași deschidere la nivelul primăriei.

Da, categoric domnul Laurențiu Nistor va fi prezent, alături de mine, în stradă și îmi va acorda toată atenția și tot sprijinul. Să nu uităm însă că și dânsul este în campanie la nivel județean și va trebui să-și drămuiască timpul pentru a fi prezent și în celelalte localități. Întăresc acest lucru și repet răspicat. Domnul președinte va fi alături de mine, din toate punctele de vedere, pentru că, de data asta avem o șansă reală de a câștiga și primăria Deva alături de multe alte primării noi ale județului.

În concluzie, estimați că, la alegerile din iunie veți lua un procent mai bun, egal, sau mai slab decât partidul din care faceți parte respectiv PSD?

Datorită faptului că nu m-am implicat în PSD totdeauna în prima linie, poate că notorietatea mea are un pic de suferit dar voi munci, în perioada imediat următoare, pentru ca oamenii să mă cunoască, mai bine, să-mi cunoască intențiile și proiectele de viitor pentru Deva. Este un target pentru mine să obțin un scor cel puțin egal cu al partidului, dacă nu chiar unul mai bun, dat fiind că oamenii îl vor cunoaște, în perioada următoare, mai îndeaproape, pe omul Lucian Rus care este gata să preia sarcina de a fi Primarul Devei.

Dacă zeii politicii nu vă vor fi favorabili de data asta, vă veți întoarce la poziția pe care o aveți acum, cea de Secretar de Stat? Și dacă da, aveți în plan sprijin pentru Deva și pentru deveni?

Eu cred doar în Dumnezeu, nu în alți zei, și El mă va ajuta să duc la capăt cu bine acest deziderat. Deocamdată, eu vreau să câștig acum această bătălie și ce va fi după, vom vedea. Activitatea pe care acum o desfășor în minister este foarte amplă și îmi place foarte mult, dar focusarea în aceste momente este să câștig alegerile la Deva. Dacă vorbim de sprijinul acordat Devei, trebuie să știți că eu l-am oferit și până acum, doar că Deva nu a vrut să fie ajutată. Am purtat discuții la nivelul primăriei, de mai multe ori și la nivel de minister, de asemenea, dar, din păcate, nu s-a concretizat nimic Chiar în prima lună a mandatului meu am direcționat o investiție de 150 de milioane de euro către Deva și Craiova dar din păcate, aici la Deva nu a existat deschidere și această investiție s-a pierdut. Dacă voi rămâne mai departe în minister, sprijinul acordat Devei va fi unul necondiționat, pentru că este orașul meu, familia mea, prietenii mei și ar fi de neconceput să nu-mi ajut concetățenii dacă aș avea ocazia. Totul depinde, cum spuneam, de deschiderea pe care o au autoritățile locale față de acest posibil sprijin.

Ce scârțâie în Deva în percepția dumneavoastră?

Haideți să privim obiectiv cu toții. Şi vin aici cu un exemplu: în anii 90, eram student la Sibiu, care la vremea respectivă era un oraș cenușiu și cu prea puține atracții. Veneam la sfârșit de săptămână, împreună cu colegii mei, aici, la Deva, pentru că era un oraș mai tentant, mai frumos și mai destins. Vizitarea cetății pe cărările ei înverzite era ceva extraordinar și simțeam atunci că am cu ce să mă mândresc. Aveam cluburi, aveam terase, se simțea, așa, o atmosferă care respira a tinerețe. Dacă privim acum, vedem ce este Deva și ce găsim în ea. Este o diferență foarte mare dintre ea și orașele reședință de județ din jurul nostru. Orașe relativ mici, dar cu primari gospodari, s-au transformat radical și au devenit adevărate locații turistice. Nu-mi place ce văd și simt acum în Deva, și cred că fiecare cetățean al orașului ar trebui să privească în jur și în funcție de ce vede să hotărască ce face în 9 iunie, la alegeri.

Care va fi primul lucru pe care îl veți schimba, odată instalat în funcția de primar?

Sunt foarte multe lucruri de schimbat și mi-ar fi greu să fac o prioritizare a lor. Cred însă că primul lucru care ar trebui făcut este o discuție cu toți salariații din primărie pentru a vedea împreună ce putem face cu adevărat pentru locuitorii Devei și cum putem schimba lucrurile care nu merg. Mi se pare normal să căutăm punctele slabe și să încercăm eliminarea lor, pentru că, nu-i așa, doar atunci când elimini greșelile, poți performa. A sta pe fotoliu de primar nu ar trebui să însemne altceva decât că ești un om în slujba oamenilor și atât.

Cum vedeți viitorul turismului în Deva și ce-i lipsește Devei să se așeze lângă Sibiu, sau lângă Alba Iulia?

Eu cred că, dacă este să vorbim cu adevărat despre turism, în primul rând este necesar să privim Deva ca făcând parte dintr-un ansamblu județean care se află în vârful ierarhiei județelor cu potențial turistic. Deva are un potențial fantastic, dar trebuie să privim pragmatic. Cetatea a fost închisă doi ani de zile și toți antreprenorii de turism din Deva au avut de suferit în această perioadă. Cred, de exemplu că această cetate alăturată castelului de la Hunedoara într-un mini-turism istoric, ar putea tripla numărul de turiști care ar vizita acest ținut. Devei îi lipsește un concept turistic pe termen mediu și lung și asta nu e bine. Trebuie lucrat mult mai mult în direcția asta, cu profesioniști adevărați care să elaboreze și să implementeze aceste concepte. Cred că motorul dezvoltării economice a Devei este turismul dar nu trebuie neglijată nici componenta economico-industrială în care se pot atrage investiții importante. Deva nu este la locul meritat, alături de Sibiu sau Alba Iulia din cauza celor care au avut în mână frâiele turismului, până acum și care se pare că au mers într-o direcție greșită.

Care sunt principalele argumentele pentru a-i convinge, pe cei care vin la vot, să pună ștampila pe numele dumneavoastră?

Primul argument este dorința mea de a duce Deva acolo unde este locul. Asta este un lucru extrem de important. Familia mea este aici, prietenii mei sunt aici, sufletul îmi este legat pentru totdeauna de Deva și cred că împreună putem face ca Deva să fie un oraș puternic și înfloritor. Tinerețea și experiența mea sunt argumentele importante cu care vin astăzi în fața devenilor și mai este un lucru important. Poate că nu vorbesc în numele celorlalți, dar eu m-am săturat. M-am săturat să văd că Deva nu este pe primul loc având potențialul pe care îl are. Trebuie accesate absolut toate fondurile care pot fi accesate. Niciunul dintre aceste fonduri, fie ele prin PNRR, fonduri europene sau fonduri de la bugetul național, nu trebuie pierdut. Trebuie ca bugetul nostru local să fie doar cofinanțarea la aceste bugete. Numai așa vom putea avea de 7-8 ori mai mulți bani pe care putem să-i investim la Deva și aici putem copia modelul de la Hunedoara, acolo unde banii de la bugetul local reprezintă cofinanțări la majoritatea proiectelor realizate.

Care sunt atuurile pe care considerați că le aveți în această competiție?

Atuurile mele sunt tinerețea, energia și experiența. 24 de ani de antreprenoriat, doi ani și jumătate de experiență în Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, faptul că sunt devean implicat, alături de familia mea direct în viața orașului. Acestea sunt principalele mele atuuri. Dar prioritare sunt sufletul deschis și dorința de a face lucruri bune pentru orașul meu, lucruri care să dureze cât mai mult.

Flori, verdeață, veverițe, lac, pești, nuferi, ciocănitori, bambus, arbori seculari, triluri de păsări, curățenie, pitulice, magnolii, broscuțe, povești, bambus, aer curat, soare, ploaie galbenă, încântare, lume civilizată, albine grăbite, viorele, sequoia, bănci ordonate, izvoare cristaline, primăvară caldă, flori sălbatice, alei curate, stejari, trestie, abanos, lalele, concert de liniște, viață, brazi, berze, papură, lumină, mierle, legende, licheni, furnici, mătasea broaștei, liniște, rândunele, exotic, podețe, cer albastru, copii fericiți, brusturi, grofi, viorele, merișori, ochiul boului, originalitate,  concert al culorilor,  și toate astea la un loc sunt binecuvântarea naturii, în minunatul parc dendrologic din Simeria.  

Nici nu s-au stins bine luminile din Sala Sporturilor din Deva, că au și început speculațiile. Cuvântările rostite, cu sau fără fularul galben la gât, au fost disecate, în fel și chip. „Nu ne este frică” a fost constanta conferinței județene pentru validarea candidaților, la alegerile care bat la ușă. 

Doamna Vetuța Stănescu, onor președinta filialei județene a Partidului Național Liberal, a dovedit  că nu îi este frică și nu se teme de nimeni și de nimic. Trei puncte nevralgice, trei verigi slabe, a găsit domnia sa pe toboganul pe care PNL alunecă încet dar constant. Să le luăm pe rând. Când se referă la acel festival al democrației,  reprezentat de alegerile interne din partid, care i-a avut protagoniști pe Orban și pe Câțu, președinta PNL admite, cu punct și virgulă, dezbinarea care a avut loc atunci și care a lăsat urme adânci până și în organizația pe care o conduce. Aici curajul Vetuței Stănescu este acela de a recunoaște că în PNL există o ruptură, pe unele locuri ireconciliabilă, care face organizația extrem de vulnerabilă. Ruptura pe care o vede toată lumea dar nu o recunoaște nimeni, decât pe la colțuri și în șoaptă, trebuie recimentată dar despre cum se va prepara mortarul  necesar acestui proces, nu a explicat vorbitoarea.

 Al doilea act remarcabil de curaj l-a demonstrat atunci când a recunoscut că unii dintre membrii PNL dezavuează aducerea PSD la guvernare. Altfel spus, Vetuța Stănescu s-a pus de-a curmezișul, tocmai în fața deciziilor șefilor din partid și din stat, care au făcut posibilă această alianță. Fără a răstălmăci ceva, ea arată cu degetul direct spre, „în curând, viitorul fost locatar” de la Cotroceni și spre actuala conducere centrală a PNL, artizanii aducerii la guvernare a PSD.

În cazul lui Johannis lucrurile sunt clare, el sacrificând orice, la acel moment, în favoarea creării unei susțineri majoritare în ceea ce privește viitorul său la NATO, la UE, la CE, oriunde. Nu mai e PSD partid toxic, nu mai e  Jó napot kívánok, PSD, Johanis face orice, numai înapoi la catedra de la Sibiu și la meditații să nu ajungă.  În cazul partidului este și mai clar. Rând pe rând, din umbră, Johannis i-a mazilit pe Orban și pe Câțu, cu care nu s-ar fi înțeles în privința unei alianțe și profitând de situația beligerantă, din vecini, înscăunează un militar obedient, care știe foarte bine să spună doar „am înțeles” și „ăăă”, un militar care execută ordinele, nu le discută.

Curajul Vetuței Stănescu, în acest caz, este remarcabil, ea riscând totul. Nu i-a păsat că probabil va fi trasă de urechi la un anumit moment iar în cazul unui scor modest, la alegeri, ar putea să piardă totul, fără a mai căpăta sprijin de sus.

Vetuța Stănescu nu se oprește aici și demonstrează curaj când aduce vorba de furtul de primari. Nu spune cine fură și de unde, dar toată lumea vede hemoragia de primari care au trecut și se pare că vor mai trece de la PNL la PSD. Dincolo de faptul că aici nu e vorba de furt ci de teama patologică a unor primari, că barca PNL, luând apă la bord, se va scufunda, odată cu ei, rămâne curajul Vetuței Stănescu de a pune degetul pe rană. Este tot mai evident că, după alegeri va urma o coabitare PNL-PSD la nivel de județ, după modelul central și firesc, vine întrebarea cum să stai la masă cu cei pe care i-ai făcut hoți ? Căci nu-i așa? Unul care fură este hoț.

 Vetuța Stănescu nu este omul care nu mai are nimic de pierdut,  aruncându-se  într-o bătălie, aproape sinucigașă. Ea este politicianul curajos și demn care crede în viitorul PNL, care este gata, ca după alegeri, să o ia de la zero cu reconstrucția partidului. Rămâne de văzut cum va reuși să facă acest lucru, cum va reuși să se lepede de găștile interne, cum să renunțe la uscăturile din partid și la scheletele din dulapurile care stau să cadă și mai ales cum va gestiona chinuitoarea coabitare în folosul oamenilor.

De ce ați acceptat acest interviu ?

Eu accept orice fel de întrebări și orice fel de interviuri și dacă există un interes pentru deveni este obligația mea să răspund și asta mi se pare ceva normal. Mai mult, mie nu-mi plac interviurile regizate, prefer întrebări reale, nestabilite de dinainte. Cele regizate nici nu sunt de interes pentru oameni.

 

De ce vreți să ajungeți primar cu orice preț ?

 Nu aș putea spune cu orice preț, dar Deva este orașul în care m-am născut, am crescut și orașul în care m-am întors după facultate și țin la el foarte mult. Nu mi se pare normal să stau și să văd cum orașul meu decade și rămâne în urmă față de orașele din jur. Asta îmi provoacă durere și trebuie ca fiecare dintre noi, fie consilier local, fie  primar sau  simplu cetățean implicat, să încercăm fizic să schimbăm lucrurile. Personal, după un mandat în consiliul local, luând contact cu realitatea de acolo, mi se pare firesc să ajung mai departe.

Care ar fi principalul lucru pe care ați vrea să-l schimbați, dacă veți dobândi fotoliul de primar, prioritatea zero, aș spune.

 Nu cred că ar fi o singură prioritate. Sunt foarte multe de schimbat… Primul lucru pe care l-aș face ar fi tocmai să întocmesc o listă de priorități pe care ar trebui să le implementăm. Orice proiect de viitor trebuie să aibe la bază o dezvoltare economică locală, fără de care orașul se depopulează. Există proiecte de suflet dar consider că nu trebuie să fac ce doresc eu ci ceea ce dorește comunitatea. Până la urmă, primarul este un om pe care această comunitate îl alege, îl angajează, îl plătește ca să facă ce este necesar pentru ea.

În opinia dumneavoastră, ce nu este bine în Deva și ați dori să schimbați ?

Așa cum spuneam, sunt multe lucruri care trebuie schimbate. În primul rând, modul de a face administrație ar trebui schimbat. În ultimii ani, observ, de acolo, din Consiliul local, agresivitatea, minciuna care, de fapt, caracterizează administrația locală actuală. Oamenii aceștia nu s-au ținut de cuvânt, din ce au promis, în fața celor care i-au ales și atunci cum să ai încredere în ei, când mint, în repetate rânduri. Deci asta aș schimba. Sinceritatea, în relația cu comunitatea mi se pare esențială.

În acest context buturuga mică poate răsturna carul mare ?  

Vă pot da foarte multe exemple din țară. Dacă, în cazul de față, buturuga mică sunt eu, da, cred că poate răsturna carul mare. Și asta este demonstrabil în alte locuri din țară, în care unii candidați, cărora nu li se dădea nicio șansă, au reușit. În acești ani am participat la mai multe team buildinguri pe care le-au organizat USR-ul și nu numai acolo unde am încercat să acumulez cât mai multă informație. Din experiența colegilor, cu care am vorbit cu aceste prilejuri, pot să spun că, da, este posibil. Mulți porneau în competiție cu șanse minime. Li se spunea că nu poate fi schimbat un primar cu mai multe mandate, nu o să reușească în tentativa lor și iată că totuși au reușit.

De ce nu se ajunge la o soluție privind desemnarea unui candidat comun în coaliția locală din care face parte USR-ul și ce înseamnă în acepțiunea dumneavoastră acel citat celebru Divide et impera”

Dacă ne referim la divide et impera, ne uităm la alegerile trecute, când au fost puși diverși candidați, numai pentru a diviza din opoziție și a dilua voturile celor care ar putea pune probleme administrației în funcție. Și astfel, avem primari care nu sunt performanți. Dacă mergem în oraș și întrebăm oamenii, constatăm că ei nu sunt mulțumiți de conducere, dar, paradoxal, primarul în funcție este reales tocmai datorită acestei divizări. Acești candidați, care aleargă de formă. se numesc iepurași pe care i-am identificat aproape în toate alegerile.  În ceea ce privește situația actuală, în coaliția Dreapta unită, noi am ajuns la un rezultat cu colegii de la PMP, am reușit să ne înțelegem cu ei dar cu Forța Dreptei nu am reușit să ajungem la un consens, deoarece pretențiile lor au fost exagerate. Din moment ce PMP și USR au fiecare câte doi consilieri în actuala administrație, să vină Forța Dreptei să ceară locul doi, ni se pare exagerat. Ca să nu fiu subiectiv, trebuie să vă spun că eu personal nu am participat la aceste negocieri, colegii mei reprezentând interesele partidului. așa cum era de așteptat. 

De ce toate partidele au abandonat lupta pentru revenirea la alegerile din două tururi de scrutin, un atribut al unei democrații solide și sănătoase ?

 Nu toate partidele au abandonat această idee. USR-ul nu a renunțat la formula cu două tururi.

Unde și când a apărut USR-ul, să spună că boicotează alegerile dacă nu vor fi două tururi?  Nu am remarcat nicio acțiune concretă, în acest sens.

Se poate că vehemența trebuia să fie fost mai mare, să se facă mai multe presiuni, dar USR a susținut această formulă, pentru că este un lucru pe care ni-l dorim, un lucru cât se poate de firesc și nu în ultimul rând este esența democrației. Pe canalele de comunicare, așa puține cum sunt și la care avem acces,o să găsiți referiri la această speță, doar că alegerile în două tururi nu reprezintă singura problemă ridicată de USR.

Revin la celelalte partide, de ce au băgat sub preș acest mecanism electoral atât de important?

Nu știu să spun, pentru că nu am urmărit prea mult comunicarea celorlalte partide din opoziție, pentru că, dacă este să ne referim la PSD, PNL și UDMR,  este foarte clar de ce ei nu-și doresc.  Ei vor face tot ce le stă în putință să păstreze sistemul actual, care pe ei îi avantajează, la momentul acesta, ei având cei mai mulți primari în toată țara și astfel să-și mențină puterea. Primarul în funcție, bun, rău cum ar fi el, are un avantaj net, atunci când pleacă în cursa electorală. Și aici intervine notorietatea. Toată lumea știe cine este primarul. Că-l știe de bine, că-l știe de rău, el are notorietate și acesta este principalul avantaj cu care pleacă în cursa electorală.

La ora actuală, cum vedeți USR-ul, partidul din care faceți parte, național și local ?  Coboară, urcă sau se menține pe aceleași poziții, ca acum patru ani ?

 Mi-ar fi greu să spun niște cifre exacte, pentru că nu le am. Părerea mea este că USR-ul urcă încet, la nivel național, înregistrând o creștere continuă și substanțială, ceea ce nu este rău. O creștere bruscă nu este una de substanță. Este adevărat că mai avem foarte multe de învățat, foarte multe de înbunătățit, în partid. La nivel județean nu aș putea să vă spun, pentru că nu am informații despre rezultate din sondaje, ca să știu cum stăm. Nu am nici cea mai mică idee. Sondajele costă foarte mult și noi nu am avut bani să facem sondaje.

Este ca o copie la indigo cu alegerile din 2020, faptul că înainte de acestea și atunci și acum, în USR s-a remarcat un val de demisii și demiteri, la nivel județean și exemplele sunt publice. Brândușan, Cucuruz, Todoni, Micula sunt nume care au părăsit, cu sau fără voia lor, funcții deținute în USR. 

 Da, într-adevăr, seamănă și dacă este să privim în ansamblu, seamănă inclusiv cu problemele de la nivelul alianței. Acum, legat de demisii, acestea sunt demisii din biroul județean, nu din USR, a câtorva membrii. Biroul județean este în continuare funcțional iar eu nu fac parte din acest birou, nu mi-am dorit să fac parte din el, pentru că am vrut să mă concentrez mai mult pe consiliul local decât pe problemele interne ale partidului, care, da, există. Sunt unele păreri diferite dar eu vreau să cred că oamenii care au demisionat din birou, vor rămâne în continuare alături de noi. Fiecare avem nemulțumirile noastre. Pentru mine, singurul partid care nu m-a dezamăgit niciodată este PSD-ul, de la care nu am avut niciodată vreo așteptare.

Cealaltă coaliție, la nivel național, se face, se desface, comasează, având motivație lupta împotriva extremismului, acest bau-bau de care auzim în fiecare zi.  Care este pericolul extremist în România și dacă este, cum se poziționează USR-ul împotriva lui ?  

 Este doar o părere personală. Extremismul acesta a fost creat ca un bau-bau, cum ați spus, tocmai pentru a avantaja partidele de la putere, pentru că în logica asta funcționează lucrurile. Noi suntem așa cum suntem, ba dezamăgiți, ba mințiți, ba manipulați dar varianta care ni se servește este groaznică, sunt extremiștii care vin, urlă, fac scandal, ne vând Rusiei și așa mai departe. Eu cred că sunt și foarte multe exagerări. Eu cred că partidul acesta extremist la care ne referim nu este atât de înspăimântător cum îl creionează PSN și PNL. Ce face USR împotriva extremismului, sunt proiectele concrete. Extremismul în istorie a fost prezent mereu dar niciodată nu a venit cu soluții pe termen lung sau mediu. Noi asta trebuie să facem. Să arătăm că avem soluții, noi venim cu proiecte concrete. Noi oferim electoratului proiecte concrete și nu lozinci sterpe.

Revenind la urbea noastră, aș vrea să vă întreb dacă la Deva, funcția de viceprimar a devenit o meserie sau nu ?

  Amuzantă și bună întrebarea asta. Se pare că da. Uitându-ne în spate la celelalte alegeri vedem că PSD și PNL întotdeauna au făcut o alianță ascunsă. PSD nu a venit niciodată cu un candidat care să pună probleme PNL-ului iar ulterior, după alegeri, candidatul PSD devine automat viceprimar. Rețeta este simplă, ne prefacem că suntem în opoziție iar după alegeri, „pupat piața Independenței”.

Credeți în blaturi ?

Categoric da. PSD și PNL conduc Deva, de atâția ani, doar prin blaturi și cred că asta este evident pentru oricine.

Aveți în calcul formarea unei majorități, la nivelul Consiliului Local ?

Da, acesta este un lucru foarte important. Primarul ales nu poate conduce de unul singur. Consiliul local trebuie să beneficieze de o majoritate, care poate să îi aprobe proiectele primarului, dacă sunt bune, să propună modificarea lor, dacă asta se impune sau să le respingă, dacă ele nu sunt bune, pentru comunitate. Avem nevoie de opoziție, indiferent de cine va conduce primăria.

Legat de activitatea Consiliului local… Curtea de conturi a constat un prejudiciu de 200 000 de lei la Societatea de Transport Local SRL Deva, acolo unde Consiliul Local este acționar. Au existat două invitații ale noii conduceri a societății, pentru a prezenta consilierilor acest raport și surprinzător, nu s-a prezentat niciun consilier. Oare de ce ?

În legătură cu ceea ce s-a întâmplat la societatea de transport, eu cred și se pare că această părere este împărtășită și de ceilalți consilieri… de fapt, în cazul de față, asistăm la una dintre bătăliile dintr-un război politic intern, la care nu am vrut să iau parte. A fost practic un conflict între două tabere din PNL. Nu pot să dau detalii concrete dar modul în care s-au desfășurat lucrurile vorbește de la sine. Faptul că și consilierii PNL au absentat de la acele ședințe, organizate de societate, este încă o dovadă că acel război există. Pur și simplu, eu, personal, nu am dorit să le fac jocul.

Bine dar această posibilă delapidare a fost făcută în mandatul trecut, dar și în acest mandat, în care dumneavoastră sunteți consilier. Vă considerați, într-un fel sau altul, complice la crearea acestui prejudiciu dat fiind calitatea dumneavoastră de acționar în societatea respectivă ?

Nu avem cum să fim complici, din moment ce Consiliul Local nu poate semna contracte sau să încheie diverse contracte cu furnizori. Legat de un presupus prejudiciu, există  autorități competente care să investigheze, să găsească vinovații și să aplice legea. Nu există o imunitate, ca și în parlament, ca să nu se poată cerceta tot ce ține de aspectul penal, fără votul consiliului local. Dacă există cu adevărat un prejudiciu, dacă există ceva ilegal acolo, autoritățile nu se împiedică de votul consilierilor locali.

Dar aceiași consilieri locali, în calitate de acționari, au tot dreptul de a controla și de a cere explicații în legătură cu ceea ce se întâmplă în societatea respectivă și de a supraveghea bunul mers al lucrurilor. Unde a fost acest consiliu local în timpul  în care se derula acest prejudiciu ?

Fosta conducere a societății de transport a fost numită de vechiul consiliu. Abia în 2022 a fost numită o nouă conducere, ulterior descoperirii prejudiciului. Consiliul local este convocat periodic, i se pun proiectele pe masă și votează în consecință. Orice consilier are dreptul să obțină informații, legate de activitatea societății și documente legate de aceasta dar nu poate să facă o cercetare juridică, o cercetare penală. Pentru mine, problema cu această societate de transport este foarte simplă. Dacă acolo s-au comis ilegalități, avem autorități care să cerceteze și să decidă măsurile care se impun. Aici vorbim de probleme din sfera penalului, pe care trebuie să le elucideze organe ale statului și mă refer aici la parchet și la poliție. Nu este atributul consilierilor locali să facă cercetare penală. 

De ce este nevoie de prezență la vot ? Întreb asta, pentru că, după cum merg lucrurile, absenteismul va fi un adversar redutabil al democrației în aceste alegeri ?

 Am spus mereu că oamenii sunt dezamăgiți de politică și există o idee care este oarecum  promovată de actualul partid PCR, adică Partidul Comasat Român, cum îi spunem noi, că nu are rost să votezi, și că toți sunt la fel. Este un lucru care le convine foarte mult. Oamenii sunt demotivați, nu vin la vot, dar activul de partid vine, că așa e sarcina trasată și de fapt, ei hotărăsc soarta comunității locale, a județului și a țării. Deci este greșită ideea asta, că, dacă nu mergi la vot, îl pedepsești pe politician. Nu-l pedepsești deloc. Se bucură dacă nu vii, pentru că vin oamenii lor și votează în locul celorlalți. Dacă se vrea o schimbare, doar prin prezență masivă la vot se poate produce.

Ne oprim aici dar constatând că sunteți un „condamnat” obligat să intre într-o bătălie electorală, peste două luni, ultimul cuvânt aparține totdeauna „condamnatului”. Vă rog, aveți ultimul cuvânt.   

Vreau să transmit electoratului o rugăminte. Să își aloce puțin timp pentru a studia activitatea candidaților, pentru a vedea ce a făcut fiecare. Dacă atunci când ne cumpărăm o mașină, stăm ore întregi să verificăm calitățile ei, consumul, cauciucuri, cai putere, haideți să stăm puțin și să studiem oamenii pe care îi vom alege și care vor decide viitorul nostru în următorii patru ani. Numai așa vom putea alege în cunoștință de cauză. 

Cu pași repezi se apropie alegerile. Poate pașii sunt un pic prea repezi pentru cei care nu și-au ascuțit armele de la ultimele alegeri încoace. În județul Hunedoara lucrurile par să fie simple, la o primă privire, doar că între cele două partide, deocamdată, aflate în vârful politicii județene, lupta nu a început decât pe ici, pe colo, sau nu va începe niciodată. Jocul greșeala așteaptă, spune un proverb și cu siguranță va învinge nu neapărat cel mai tare, ci acela care știe să speculeze greșelile celuilalt.

Greșeala liberalilor a fost că au stat în expectativă prea mult. Dacă Laurențiu Nistor își anunța o nouă candidatură acum doi ani, iată că liberalii s-au tot codit în a nominaliza candidatul iar alegerile bat la ușă. Refuzând să învețe că o astfel de nominalizare se face imediat după încheierea alegerilor trecute, liberalii nu au, nici la această oră, un candidat bătut în cuie căreia să-i mai poată crea notorietate. Atât Călin Marian cât și Vetuța Stănescu sunt fără îndoială oameni cu potențial politic solid, dar cu notorietate modestă. Și cum notorietatea nu se câștigă la sâmbrele oilor, la parade, la comemorări sau prin luări de cuvânt, ci prin acțiuni concrete, dure uneori și eficiente, pentru a fi remarcat în ochii alegătorilor, liberalii dau acum din colț în colț.

În schimb, de partea cealaltă a baricadei, Laurențiu Nistor, având alături o echipă care îl susține, stă mult mai bine la acest capitol. Unii vor zâmbi malițios, dar invectivele cu „tractoristu” și cu icoana de la Bejan i-au adus acestuia notorietate greu de egalat. Lumea a aflat, alegătorii s-au împărțit, replicile au curs, dar câștigător al acestor campanii a fost Laurențiu Nistor. Până în acest moment este greu de crezut că cineva îi va pune probleme în a fi reales în fruntea județului. Nu doar diferența de notorietate face ca balanța să se încline către actualul președinte.

PNL Hunedoara are de decontat mai multe polițe scadente în fața alegătorilor.

Exodul unor nume sonore ale politicii liberale locale din interior înspre alte formațiuni politice, sau lăsarea la vatră a unor persoane cu notorietate evidentă, a creat o adevărată hemoragie, greu de lecuit doar prin lozinci la unitate.

Îndoielnica și ezitanta prestație a efemerului locatar de la Cotroceni, care și-a metamorfozat celebra Românie educată în România eșuată a îndepărtat, încet dar sigur, un mare număr de susținători ai PNL.

La fel a fost și neinspirata înlăturare, brutală și nedreaptă, de la catedră, a doi dascăli eminenți ai orașului Paliei care a stârnit un val de nemulțumire, nemaiîntâlnit și neașteptat, chiar în rândul votanților săgeții albastre, nemulțumire care se va regăsi la numărarea voturilor.

Nu în ultimul rând, dar nici în primul, readucerea la matcă a lui Mircia Muntean a turnat benzină peste un foc ce mocnea de mult în PNL Hunedoara, căscând și mai mult prăpastia dintre taberele care sunt evidente și nu de acum.

Una peste alta, adaptând deja prea-cunoscutul slogan „au furat dar au și făcut”, în cazul de față, al PNL Hunedoara, se poate transforma în „nici nu au furat, dar nici nu au făcut nimic pentru a-și crește  notorietatea”.

Dincolo, în tabăra fraților vitregi de coaliție, treaba stă cu totul altfel. Din birourile PSD-ului nu răzbate, în public, zăngănit de arme. Chiar dacă uneori sare sânge pe pereți, la sfârșit se curăță temeinic, se dă cu lavabil și toți ies pe poartă zâmbind a concordie. Proiectele lor, mai puțin reușite, nu puține la număr, sunt mascate de proiecte îndrăznețe, de anvergură, unele moștenite de la înaintașii liberali, care au fost duse la bun sfârșit, înclinând balanța spre plus.  

Lupta se anunță interesantă și va fi plină de surprize. PNL poate depune armele, mai mult sau mai puțin formal, urmând indicațiile de la București, asta în schimbul unui statut de vasal necombatant al PSD-ului. O altă variantă ar fi lupta la baionetă, fiecare pe picioarele lui, cu mijloacele lui, cu riscul unei implozii în PNL, care ar fi nevoit, în următorii patru ani, să o ia de la zero.

A treia și ultima variantă ar fi o magie a conducerii liberale care să scoată din joben un candidat surpriză, pentru că (nu-i așa?) dintre Vetuța Stănescu și Călin Marian, singurul care ar putea pune probleme lui Laurențiu Nistor este Mircea Moloț.

Roșia Montană este din nou cap de afiș în presa românească și cea internațională. Mai sunt puține zile până se va hotărî dacă România este bună de plată sau nu. Istoria acestei aventuri este lungă, încâlcită și nu poate fi rezumată ușor.

Există, însă, trei componente ale acestei afaceri. Corupția, incompetența și heirupismul. Rând pe rând, ele s-au confruntat în istoria de aproape un sfert de secol a acestei afaceri, producând haosul care acum se materializează într-o Românie bună de plată a două miliarde de dolari.

Corupția a fost vizibilă de la începutul afacerii și se derula sub ochii autorităților care fie nu înțelegeau ce se întâmplă, fie chiar făceau parte din sistemul corupt  Politicieni, de diferite ranguri, jurnaliști, oameni de afaceri, arheologi sau arhitecți au fost cooptați într-o horă din care ieșeau bani, bunuri sau avantaje de altă natură. Mai transparenți sau mai ascunși, banii circulau cu plecare din statul major al companiei, fără ca cineva să se sesizeze de ilegalitățile care se petreceau acolo, în satul pierdut printre munți. Avize, autorizații, descărcări arheologice, aprobări de tot felul, ieșeau pe bandă rulantă mirosind a corupție. E drept că mulți dintre cei atrași în această horă s-au retras când au dat nas în nas cu această corupție sau au continuat să-și facă meseria eliberați de povara șpăgii. Dar majoritatea au rămas, cu degetele înfipte în borcanul cu miere care era destulă pentru toți și de cea mai bună calitate. Acum, gurile rele spun că, de dosarul judecat. stau ștate de plată pe care, nume sonore, au cam semnat când au ridicat peșcheșul. Și bine nu le va fi.

Incompetența este a autorităților, a celor locale și cele centrale. Niciunele nu au reușit, să găsească soluțiile cele mai potrivite pentru a împăca și capra și varza. Perspectiva unei exploatări care ar fi adus locuri de muncă și prosperitate, nu numai în Roșia, s-a ciocnit cu perspectiva distrugerii unor componente de mediu și a unor vestigii istorice. Aici trebuia să intervină mintea limpede a celor care aveau datoria să găsească cele mai bune soluții. Dar, cum ducem lipsă de minți limpezi, totul s-a făcut pe genunchi și după ureche. Graba cu care a fost întocmit dosarul pentru includerea locului în Patrimoniul Mondial UNESCO și depunerea lui înainte ca procesul, aflat în derulare, să se termine este o dovadă clară de incompetență. Heirupismul este al ONG-iștilor, a celor care fluturând drapele inscripționate cu „Nu ne vindem țara” au fost mânați în luptă de  interesele altora. Toate manifestațiile și acțiunile, concertele, chetele, protestele, uneori violente, aveau în spate dibaci păpușari care dirijau ce trebuia dirijat. Mulți tineri au căzut în plasa întinsă de aceștia, fără să mai gândească la un dialog în care să caute împreună soluții. FânFest-urile miroseau de la o poștă, nu numai la fel ca pe străzile din Amsterdam, ci și a manipulare a unor tineri care nu doreau altceva decât să gândească și să se exprime liber. Emanații lideri ai acestor proteste au fost recompensați de angajator, devenind politicieni vestiți care au transformat parlamentul în dormitor, ceea ce tot corupție s-ar putea numi.

Ar fi de dorit ca verdictul Tribunalului de Arbitraj să nu producă implozie în România, așa cum ar fi nedrept ca Guvernul Ciolacu să scoată castanele din foc, castane aruncate de Ciorbea, Vasile, Năstase, Ponta sau Cioloș. Două miliarde de dolari este o povară prea mare, dar, din păcate, corupția, incompetența și heirupismul laolaltă, nu sunt altceva decât o sumă din care rezultă o Românie eșuată pe o plajă a pierzaniei, amenajată de înaintașii de ieri și întreținută de cei care conduc astăzi.              

Fără îndoială că Avram Iancu merita un film dedicat personalității sale remarcabile. Realizarea filmului „Avram Iancu împotriva imperiului” a pornit cu siguranță de la o idee bună. Din păcate, pe rând, aproape toate baloanele cu care a fost decorat filmul se sparg, unul câte unul.

De la început trebuie remarcat că acesta nu este un film artistic, ci un documentar ilustrat sau, cum se spune mai nou, o docudramă. Avem impresia că răsfoim o revistă „Vaillant” cu benzi desenate despre Pif și Rahan. Măcar acolo exista un fir roșu al unei acțiuni închegate. Aici firul roșu lipsește cu desăvârșire. De fapt aici sunt mai multe capete de ață roșie care nu se pot înnoda nicicum până la sfârșitul filmului.

Între părerile avizate ale istoricilor,  pline de date exacte dar prea multe și prea tehnice și ilustrarea efectivă cu actori și acțiune este o prăpastie considerabilă. O adâncește și mai mult un narator șters și insipid care se prezintă mai degrabă „fițos” decât interesant și original, așa cum ar fi trebuit să fie. Lipsind firul roșu, este foarte greu de descifrat ce vrea să spună filmul. Se trece de la un moment la altul fără nicio legătură între ce explicau istoricii și ce urmează în acțiunea așa zis artistică. Asta generează haos în capul oricui, mai puțin avizat decât istoricii care cunosc îndeaproape subiectul.

  Sunt pasionat de istorie dar nu am înțeles nimic din ce a făcut Avram Iancu în acest film, poate numai un istoric ar putea să înțeleagă ceva” spunea un spectator nedumerit, la finalul proiecției.

De departe, se remarcă faptul că scenariul a fost scris pe genunchi, pe repede înainte, cu multe lipsuri și cu lucruri inutile. Lipsesc din film, momente importante din scurta viață a lui Avram Iancu. Dacă filmul se dorea în totalitate biografic atunci lipsește fluierul Iancului, lipsesc zdrențele de la finalul vieții, lipsește nebunia lui, izgonirea din spital și moartea sa tragică pe o prispă, în ger. Se trece ușor și în dribling peste țuica pe care o primea de la oameni și care i-a adus sfârșitul.  În schimb, filmul înclină ușor balanța spre clișeele patriotarde și ieftine la care asistăm la fiecare comemorare de septembrie, a Crăișorului, cu rostiri de lozinci banale și conformiste.

O pată de culoare, plăcută de data aceasta, o dă, în film, Horia Fedorca, un actor înzestrat și de viitor, cel care îl interpretează pe Iancu într-o partitură remarcabilă. Cu excepția momentului rostirii celebrului „No hai” pus nefericit în scenă de un regizor total neinspirat, Horia Fedorca se identifică perfect cu Avram Iancu. Pe deoparte îl ajută fizicul izbitor de asemănător cu al eroului moț, pe de altă parte talentul actoricesc indiscutabil. Ceea ce nu se poate spune despre restul personajelor sau a figuranților, care cu mici excepții nu aduc credibilitate și aport artistic filmului. Mai mult, apar episodic, în film, câțiva clovni ai șușanelelor sau ai politicii autohtone, cu o prestație penibilă. Recuzita este săracă și neadecvată în multe cazuri. Unele frizuri ale personajelor pasagere sunt de lux, din secolul XXI iar scenele de luptă sunt stângaci regizate.

 Avram Iancu merita un film de elită, cu istorici credibili pe post de consultanți ai scenariului, cu distribuție serioasă și profesionistă și cu un buget generos. Dacă la fiecare comemorare de la Țebea s-ar aduna banii cheltuiți pe coroane și pe spectacole mamut, pe paranghelii de protocol, dacă s-ar face o chetă în ziua respectivă, un viitor film ar putea avea tot ce-i trebuie.

Și asta pentru că Avram Iancu nu merită să fie onorat doar cu un film second hand realizat parcă pe vremea cinecluburilor muncitorești, un film care nu folosește nimănui.